Βουλευτές

Κωνσταντίνος Γεωργίου ΣκανδαλίδηςΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΣΥΜΠΑΡΑΤΑΞΗ (ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑ - ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΑ)

Κωνσταντίνος Γεωργίου Σκανδαλίδης

ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ Α' ΑΘΗΝΩΝ

Στοιχεία Επικοινωνίας

Email:
skandalidis.k@gmail.com
Διεύθυνση:
Αθήνα, Σίνα 17, Τ.Κ. 10680, τηλ: 210 3643653, 3641102, FAX: 210 3617470

Προσωπικά Στοιχεία

Τόπος και Ημερομηνία γέννησης:
Γεννήθηκε στην Καρδάμαινα της Κω, στις 11.01.1953.
Οικογενειακή Κατάσταση:
Παντρεμένος με τη Βασιλική Παναγοπούλου. Έχουν ένα γιο.
Επάγγελμα:
Ηλεκτρολόγος- Μηχανικός.
Σπουδές:
Πτυχιούχος Τμήματος Ηλεκτρολόγων-Μηχανολόγων (Εθνικό Μετσόβειο Πολυτεχνείο).

Κοινοβουλευτικές Δραστηριότητες

Εξελέγη Βουλευτής Δωδεκανήσου (ΠΑ.ΣΟ.Κ.) στις εκλογές του 1989 (Ιουνίου και Νοεμβρίου), 1990, 1993 και 1996 και Α’ Αθηνών το 2000, 2004, 2007 και 2009.

Πολιτικές / Κοινωνικές Δραστηριότητες

Υπουργός Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης (24.10.2001- 13.02.2004), Υπουργός Αιγαίου (13.10.1993-08.07.1994) και Υπουργός Εσωτερικών (08.07.1994-15.09.1995).
Δημοτικός Σύμβουλος του Δήμου Αθηναίων, επικεφαλής της μείζονος αντιπολίτευσης με τη δημοτική παράταξη «Η Αθήνα Αλλά-Ζει» (2006 έως σήμερα).
Γραμματέας της Κεντρικής Επιτροπής του ΠΑ.ΣΟ.Κ., εκλεγμένος τρεις φορές, (11.10.1995-22.10.2001).
Μέλος του Πολιτικού Συμβουλίου του ΠΑ.ΣΟ.Κ. εκλεγμένος δύο φορές (από 16.03.2005).
Κατά τη διάρκεια της δικτατορίας, ήταν μέλος της Ένωσης Δωδεκανησίων Σπουδαστών και διετέλεσε Πρόεδρός της (1975 έως 1977).
Μέλος του Κεντρικού Συμβουλίου της Π.Α.Σ.Π. (1975).
Αναπληρωτής Γραμματέας Νεολαίας ΠΑ.ΣΟ.Κ. (1976-1977).
Μέλος της Κεντρικής Επιτροπής ΠΑ.ΣΟ.Κ. (1977) και έκτοτε επανεκλέγεται συνεχώς.
Μέλος του Εκτελεστικού Γραφείου του ΠΑ.ΣΟ.Κ. (Μάιος 1984 - Ιούλιος 2003).
Υπεύθυνος Τύπου του Δήμου Αθηναίων (1979-1982), και Σύμβουλος των Υπουργείων Εθνικής Οικονομίας, Πολιτισμού και Τύπου (1981-1985).
Διευθυντής της κομματικής εφημερίδας «ΕΞΟΡΜΗΣΗ», (εβδομαδιαία και καθημερινή έκδοση) (1985-1991).
Μέλος του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας.



Επιστροφή