Βουλευτές

Χαράλαμπος Γεωργίου ΚαστανίδηςΚΙΝΗΜΑ ΑΛΛΑΓΗΣ

Χαράλαμπος Γεωργίου Καστανίδης

ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ Α' ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Στοιχεία Επικοινωνίας

Ιστοχώρος:
http://www.kastanidisharis.gr
Email:
kastanh@otenet.gr
Διεύθυνση:
Γραφεία: Ερμού 10, Θεσσαλονίκη, Τηλ.: 2310/541708, Φαξ: 2310/539336.
Ξενοκράτους 38, Αθήνα, Τηλ.: 210-7295910, Φαξ: 210-7247961.

Προσωπικά Στοιχεία

Τόπος και Ημερομηνία γέννησης:
Γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη το 1956.
Οικογενειακή Κατάσταση:
Είναι παντρεμένος με την Ελισάβετ Συμεωνίδου και έχουν δύο κόρες.
Επάγγελμα:
Δικηγόρος.
Σπουδές:
Νομική Σχολή του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Μεταπτυχιακές σπουδές στο Ποινικό Δίκαιο.
Ξένες γλώσσες:
Αγγλική.

Κοινοβουλευτικές Δραστηριότητες

Κοινοβουλευτικός Εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ από τον Μάρτιο του 2004 έως τον Αύγουστο του 2007. Ορίστηκε και πάλι Κοινοβουλευτικός Εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ μετά τις εκλογές της 16ης Σεπτεμβρίου του 2007. Εκλέγεται Βουλευτής συνεχώς από το 1981.

Πολιτικές / Κοινωνικές Δραστηριότητες

Διετέλεσε υπουργός Μακεδονίας-Θράκης από 7.7.2003 έως 10.3.2004. Επίσης, διετέλεσε υφυπουργός Εσωτερικών και Δημόσιας Τάξης από 25.7.1985 έως 25.4.1986, υφυπουργός Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων από 9.9.1988 έως 18.11.1988 και από 18.11.1988 έως 29.11.1988, αναπληρωτής υπουργός Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης από 15.9.1995 έως 22.1.1996 και υπουργός Μεταφορών και Επικοινωνιών από 22.1.1996, έως 2.9.97 οπότε και παραιτήθηκε. Μέλος του ΠΑ.ΣΟ.Κ. από το 1974 και στέλεχος του Φοιτητικού Κινήματος στη Θεσσαλονίκη (1974-1978). Το 1984 εξελέγη μέλος της Κεντρικής Επιτροπής του ΠΑ.ΣΟ.Κ. Επανεξελέγη το 1990, το 1994, το 1996 και το 1999.



Επιστροφή
 
Η Διαδικτυακή Πύλη της Βουλής των Ελλήνων χρησιμοποιεί cookies όπως ειδικότερα αναφέρεται εδώ