Βουλευτές

Χρήστος Ναπολέοντα ΓκόκαςΚΙΝΗΜΑ ΑΛΛΑΓΗΣ

Χρήστος Ναπολέοντα Γκόκας

ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ ΑΡΤΑΣ

Στοιχεία Επικοινωνίας

Email:
ch.gokas@parliament.gr
goka59@otenet.gr
Διεύθυνση:
Μητροπόλεως 1, Τ.Κ. 10557 Αθήνα,
Τηλ: 210 3709531, 210 3709532, 2103224589, Fax: 210 3709530.
Μακρυγιάννη 16, 47100 Άρτα,
Τηλ: 26810 74657, 26810 28416, Fax:26810 70547.

Προσωπικά Στοιχεία

Τόπος και Ημερομηνία γέννησης:
Γεννήθηκε στον Αμμότοπο Άρτας το 1959.
Οικογενειακή Κατάσταση:
Είναι παντρεμένος με την καθηγήτρια Γιάννα Μαυρογιώργου και έχει δύο παιδιά την Βασιλική και τον Ναπολέοντα.
Επάγγελμα:
Ελεύθερος επαγγελματίας, ως Ηλεκτρολόγος Μηχανολόγος Μηχανικός.
Σπουδές:
Πήρε το δίπλωμα Ηλεκτρολόγου Μηχανολόγου Μηχανικού με άριστα στο Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης το 1983.
Ξένες γλώσσες:
Αγγλικά.

Κοινοβουλευτικές Δραστηριότητες

Υπ. Βουλευτής ΠΑ.ΣΟ.Κ. του Ν. Άρτας στις εκλογές του 2009.
Βουλευτής Άρτας (Φεβρουάριος 2012- Απρίλιος 2012).
Εκλέχθηκε ξανά Βουλευτής στις εκλογές του Μαΐου 2012 και του Ιουνίου 2012.
Υποψήφιος Βουλευτής τον Ιανουάριο και τον Σεπτέμβριο του 2015.
Επανεκλέχθηκε Βουλευτής Ν. Άρτας στις εκλογές της 7ης Ιουλίου 2019 με το ΚΙΝΗΜΑ ΑΛΛΑΓΗΣ.
Στην προηγούμενη κοινοβουλευτική του θητεία υπήρξε μέλος στη Διαρκή Επιτροπή Οικονομικών Υποθέσεων, στη Διαρκή Επιτροπή Παραγωγής & Εμπορίου, στην Ειδική Μόνιμη Επιτροπή για την Οδική Ασφάλεια, και στην Ειδική Μόνιμη Επιτροπή Περιφερειών.
Αναπληρωτής Γραμματέας της Κοινοβουλευτικής Ομάδας του ΠΑΣΟΚ (05-07-2012 έως 30-12-2014).
Γραμματέας της Βουλής (6-10-2014 έως 30-12-2014).
Γραμματέας στη Διαρκή Επιτροπή Οικονομικών Υποθέσεων (28-6-2012 έως 19-7-2013).
Αντιπρόεδρος στη Διαρκή Επιτροπή Οικονομικών Υποθέσεων (7-10-2013 έως 4-6-2014 και 6-10-2014 έως 30-12-2014).
Β’ Αντιπρόεδρος στην Ειδική Μόνιμη Επιτροπή Περιφερειών της Βουλής (6-10-2014 έως 30-12-2014).
Μέλος της Διακοινοβουλευτικής Συνέλευσης Ορθοδοξίας (Δ.Σ.Ο.) ως Επικεφαλής της Συντονιστικής Επιτροπής Συνεργασίας με το Παναφρικανικό Κοινοβούλιο (Μάρτιος 2013 έως 30-12-2014).
Στην τρέχουσα Κοινοβουλευτική θητεία είναι μέλος της Διαρκούς Επιτροπής Παραγωγής και Εμπορίου, της Ειδικής Μόνιμης Επιτροπής για την Οδική Ασφάλεια και της Επιτροπής Οικονομικών Υποθέσεων της Βουλής.
Είναι Υπεύθυνος του Τομέα Υποδομών και Μεταφορών της Κ.Ο του Κινήματος Αλλαγής.

Πολιτικές / Κοινωνικές Δραστηριότητες

Αντινομάρχης Άρτας (1996-1998).
Μέλος του Δ.Σ. της Ε.Ν.Α.Ε.(1995-2006).
Μέλος της Εκτελεστικής Επιτροπής στο Δ.Σ. της Ε.Ν.Α.Ε.(2003-2006).
Νομαρχιακός Σύμβουλος Άρτας επί τρεις τετραετίες(1994-2006).
Κοινοτικός Σύμβουλος Αμμοτόπου Άρτας(1990-1994).
Μέλος του Δ.Σ. του συλλόγου Διπλωματούχων Μηχανικών Άρτας(1989-1992).
Αναπληρωματικό μέλος στο Δ.Σ. του Περιφερειακού Συστήματος Υγείας και Πρόνοιας (Πε.Σ.Υ.Π.) Ηπείρου ως εκπρόσωπος της Ε.Ν.Α.Ε.(2003-2005).
Μέλος του πολιτιστικού συλλόγου Άρτας ‘Ο Μακρυγιάννης΄ .

Κομματική Δραστηριότητα
Γραμματέας της Ν.Ε. ΠΑ.ΣΟ.Κ. Άρτας επί τρεις θητείες (1992-1998).
Μέλος της Νομαρχιακής Επιτροπής ΠΑ.ΣΟ.Κ. Άρτας (1990-2001).
Συμμετοχή σε όλα τα συνέδρια του ΠΑ.ΣΟ.Κ από το 1990 και ύστερα, στα συνέδρια της ΕΝΑΕ και σε Επιστημονικά Συνέδρια.
Μέλος της Επιτροπής Καταστατικού (ΕΚΑΠ) του ΠΑΣΟΚ (2013 - σήμερα).
Πρόεδρος της Επιτροπής Καταστατικού (2017- σήμερα).
Συμμετοχή στο Ιδρυτικό Συνέδριο του ΚΙΝΗΜΑΤΟΣ ΑΛΛΑΓΗΣ, μέλος της Κεντρικής Επιτροπής και Συνήγορος του μέλους και του φίλου του ΚΙΝΗΜΑΤΟΣ ΑΛΛΑΓΗΣ.
Εκλεγμένο μέλος της Κ.Ε του ΚΙΝΗΜΑΤΟΣ ΑΛΛΑΓΗΣ στο Συνέδριο του Μαρτίου 2019.



Επιστροφή
 
Η Διαδικτυακή Πύλη της Βουλής των Ελλήνων χρησιμοποιεί cookies όπως ειδικότερα αναφέρεται εδώ