Βουλευτές

Έβρου Ροδόπης Ξάνθης Δράμας Καβάλας Σερρών Κιλκίς ΄Β Θεσσαλονίκης Ά Θεσ/νίκης Πέλλης Φλωρίνης Ημαθίας Πιερίας Κοζάνης Καστοριάς Χαλκιδικής Γρεβενών Ιωαννίνων Θεσπρωτίας Κέρκυρας Πρεβέζης Άρτας Τρικάλων Λαρίσης Μαγνησίας Καρδίτσας Ευρυτανίας Φθιώτιδας Αιτωλ/νίας Φωκίδος Βοιωτίας Α Ευβοίας Λέσβου Χίου Λευκάδος Κεφαλληνίας Ζακύνθου Αχαΐας Κορινθίας Αργολίδας Αρκαδίας Ηλείας Μεσσηνίας Λακωνίας Επικράτεια Α' Ανατολικής Αττικής Β1' Βόρειου Τομέα Αθηνών Β2' Δυτικού Τομέα Αθηνών Β' Δυτικής Αττικής Β3' Νότιου Τομέα Αθηνών Ά Αθηνών ΄Β Πειραιά Α' Πειραιώς Ά Θεσ/νίκης Σάμου Κυκλάδων Δωδεκανήσου Χανίων Ρεθύμνης Ηρακλείου Λασιθίου
Ανδρέας Νικολάου ΛοβέρδοςΚΙΝΗΜΑ ΑΛΛΑΓΗΣ

Ανδρέας Νικολάου Λοβέρδος

Κοινοβουλευτικός Εκπρόσωπος

ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ Β1' ΒΟΡΕΙΟΥ ΤΟΜΕΑ ΑΘΗΝΩΝ

Στοιχεία Επικοινωνίας

Email:
loverdos@hol.gr
Social:
Twitter
Διεύθυνση:
Αμερικής 19, Αθήνα τ.κ. 10672
τηλ: 210 3314540, 3315901, fax: 210 3314541

Προσωπικά Στοιχεία

Τόπος και Ημερομηνία γέννησης:
Πάτρα, 15-05-1956
Οικογενειακή Κατάσταση:
Έγγαμος, πατέρας τριών παιδιών.
Επάγγελμα:
Καθηγητής Συνταγματικού Δικαίου, Δικηγόρος.
Σπουδές:
Απόφοιτος Νομικής Σχολής Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης
Κάτοχος Μεταπτυχιακού στο Ευρωπαϊκό Δίκαιο, Ινστιτούτο Ευρωπαϊκών Σπουδών στις Βρυξέλλες, Βέλγιο
Διδακτορική Διατριβή στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης με θέμα :"Τρομοκρατία και πολιτικό έγκλημα. Μελέτη των φαινομένων από την πλευρά του Δικαίου"
Ξένες γλώσσες:
Αγγλικά, Γαλλικά

Κοινοβουλευτικές Δραστηριότητες

Κοινοβουλευτικός Εκπρόσωπος ΠΑΣΟΚ – ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗΣ ΣΥΜΠΑΡΑΤΑΞΗΣ

Πολιτικές / Κοινωνικές Δραστηριότητες

Το 1973 οργανώθηκε στην αντιδικτατορική Ε.Φ.Ε.Ε. (ΑΝΤΙ - Ε.Φ.Ε.Ε) και από τότε συμμετέχει ενεργά στο αριστερό - δημοκρατικό κίνημα και στην πολιτική ζωή.
Από τις 9 Σεπτεμβρίου 1996 έως τις 9 Δεκεμβρίου 1997 διετέλεσε Γενικός Γραμματέας Δημόσιας Διοίκησης του Υπουργείου Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης.
Παραιτήθηκε για να είναι υποψήφιος του ΠΑ.ΣΟ.Κ στις βουλευτικές εκλογές της 9 Απριλίου 2000.
( 23 Ιανουαρίου 2002 - 7 Μαρτίου 2004 ) Υφυπουργός Εξωτερικών, αρμόδιος για τις διεθνείς οικονομικές σχέσεις και την αναπτυξιακή συνεργασία.
( 7 Οκτωβρίου 2009 – 7 September 2010 ) Υπουργός Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης.
( 7 Σεπτεμβρίου 2010 – 17 Μαϊου 2012) Υπουργός Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης.
( 9 Ιουνίου 2014 – 26 Ιανουαρίου 2015 ) Υπουργός Παιδείας και Θρησκευμάτων.



Επιστροφή
 
Χρησιμοποιούμε cookies για να διασφαλίσουμε πως θα έχετε την καλύτερη δυνατή εμπειρία ως επισκέπτης στο δικτυακό τόπο της Βουλής των Ελλήνων. Επιλέγοντας «Συμφωνώ», αποδέχεστε να λαμβάνετε όλα τα cookies (λειτουργικότητας και στατιστικών). Διαβάστε για τη πολιτική μας για τα cookies και αλλάξτε τις ρυθμίσεις.